Türkiye Adalet Akademisi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Arasında "Lisansüstü Eğitim İş Birliği" Protokolü İmzalandı.

23.02.2021     Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı     1560

Türkiye Adalet Akademisi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi arasında düzenlenen Hukuk Alanında Lisansüstü Eğitim ve Uzmanlık Eğitimi İş Birliği Protokolü, hâkimler, savcılar ile hâkim ve savcı adaylarının İstanbul Bilgi Üniversitesine bağlı Lisansüstü Programlar Enstitüsü tarafından uygulanacak lisansüstü eğitim programını kapsıyor.

Lisansüstü eğitim programlarına başvuracak hâkim-savcılar ile hâkim ve savcı adaylarının başvurularının alınmasına ve kesin kayıt hakkı kazananların tespit edilmesine ilişkin hak ve yükümlülükler üniversiteye ait olacak. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Lisansüstü Programlar Enstitüsü bünyesinde hukuk alanında alınacak lisansüstü eğitim ile (tezli ve tezsiz yüksek lisans), sertifikalı uzmanlık eğitimi, alınacak ücretler ve uygulanacak indirim oranlarında üniversitenin belirleyeceği şartlar geçerli olacak.

Bu protokol kapsamında, lisansüstü eğitim programları için alınacak öğrenim ücretinde, normal öğrenim süresi için İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından ilan edilen ücretin yüzde60'ı oranında indirim uygulanacak ve toplam ücretin yüzde 40'lık kısmı ödenecek.   Bu indirim oranından yararlanabilmek için ise hâkim, savcı, hâkim ve savcı adaylarının kimlik ibraz etmeleri şartı aranıyor.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile imzalanan eğitim iş birliği protokolünün hâkim savcılar ile hâkim, savcı adaylarının uzmanlaşmaları anlamında başarı getireceğini vurguladı. Başkan Özdemir: “ İstanbul Bilgi Üniversitesi ile yaptığımız lisansüstü eğitim iş birliği protokolümüzün hem mesleğini sürdüren meslektaşlarımıza hem de adaylarımıza büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Meslektaşlarımız ve adaylarımız, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile imzaladığımız protokol çerçevesinde hem tezli ve tezsiz yüksek lisans hem de hukuk sertifikalı uzmanlık programlarından yararlanabilecek. Bu protokolün düzenlenmesinde destek verdikleri için İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne teşekkür ediyor, ülkemize ve yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

https://disiliskiler.taa.gov.tr/sayfa/yurtici-isbirlikleri