TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ İLE POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

22.10.2021         1785

Türkiye Adalet Akademisince, Arnavutluk Cumhuriyeti ve Kosova Cumhuriyeti hâkimlerine yönelik düzenlenen “Ticaret Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulamaları” konulu eğitim programı Antalya’da başladı.

Arnavutluk Yargıçlık Okulu Başkanı Arben Rakipi ve Kosova Adalet Akademisi Başkanı Enver Fejzullahu ile adı geçen ülkelerde görev yapan hâkimlerden oluşan heyet, 27 Şubat-02 Mart 2023 tarihleri arasında Türkiye Adalet Akademisince verilecek “Ticaret Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulamaları” konulu eğitim programına katılarak eğitim alacak.  6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza saygı duruşunun ardından açılış konuşmaları ile başlayan programda, eğitimlerin yanı sıra, kurum ziyaretleri de yapılması planlanıyor.

ARBEN RAKIPI: GERÇEKLEŞTİRİLECEK BU EĞİTİM KATILIMCILAR AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİDİR

Arnavutluk Yargıçlık Okulu Başkanı Arben Rakipi,  6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için başsağlığı dileyerek, yaralı vatandaşlarımız için ise geçmiş olsun dileklerini sunarak; “Böylesine zor bir zamanda gerçekleştirilecek bu eğitim hepimiz için çok değerli. Bu nedenle Türkiye Adalet Akademisi’ne teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

ENVER FEJZULLAHU: BU EĞİTİM ÜLKELERİN İŞ BİRLİĞİ İÇİN DE ÖNEMLİDİR

Kosova Adalet Akademisi Başkanı Enver Fejzullahu da deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için başsağlığı dileyerek, yaralı vatandaşlarımız için ise geçmiş olsun dileklerini sunarak; “Ticaret Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku gibi ihtisas gerektiren alanlarda verilen bu eğitim ülkelerin iş birliği için de büyük önem taşıyor. Bu eğitim sayesinde edineceğimiz bilgiler bize pratikte büyük faydalar sağlayacak” dedi.

MUHİTTİN ÖZDEMİR: DEPREM ÜLKEMİZE BÜYÜK ACILAR YAŞATTI

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ise: “Sözlerime yakın zamanda yaşadığımız, ülkemize büyük acılar yaşatan deprem felaketinde hayatını kaybeden hâkim ve savcı adaylarımız Şamil Kalkan, Haci Uyar, Bayram Korkmaz, Şeyda Korkmaz ve Nazlıcan Levent’e ve tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Sizlerin nezdinde Kosova Cumhuriyeti ve Arnavutluk Cumhuriyeti’ne bu zor süreçte verdikleri destek ve yaptıkları yardımlar için teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum.

Bu toplantıyı düzenlemekten ve sizleri ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Türkiye Adalet Akademisi, 72 ülke ile iş birliği içerisinde ve sürekli irtibat hâlindedir. Güney Doğu Avrupa yargı eğitim kuruluşları ile geçmişten beri süregelen yakın ilişkilerimiz mevcuttur. Bu zamana kadar çeşitli ülkelerle 43 ayrı iş birliği protokolü imzaladık.

Süratle değişen ve yenilenen günümüz dünyasında, ticaret hukukunun önemi de her geçen gün artmaktadır. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak, yenilikçiliği teşvik etmek amacıyla yaratıcı fikir ve üretimler ise fikri mülkiyet hukuku ile koruma altına alınmaktadır. Fikri mülkiyet, bir ülkenin sosyo-kültürel gelişimi ve ekonomik kalkınması yönünden hayati bir öneme sahiptir. Hızla değişen ve gelişen günümüz dünyasında fikri mülkiyet hukuku da ticaret hukuku gibi sürekli bir gelişim göstermektedir. Buna ek olarak dünyadaki güncel gelişmelerin takip edilmesi de bir gereklilik halini almıştır. Bu itibarla, gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle ticaret ve fikri mülkiyet hukukunun bütün paydaşları arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesini, farkındalığın geliştirilmesini, hâkim ve savcıların bilgi birikiminin artırılmasını hedeflemekteyiz. Türkiye Adalet Akademisi olarak, bu anlamda gerek ulusal gerekse uluslararası alanda yapılan eğitimleri, iş birliklerini ve bilimsel toplantıları son derece önemli buluyoruz. Bugün sizlerin katılımı ile de ‘Ticaret Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulamaları’ konusunda eğitime başlamış bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

KOSOVA ADALET AKADEMİSİ İLE TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Eğitim programının açılış konuşmalarının ardından ayrıca, Kosova Adalet Akademisi ile Türkiye Adalet Akademisi arasında hâkimlerin, savcıların, hâkim ve savcı adaylarının/yardımcılarının eğitimine yönelik iş birliği hakkında mutabakat zaptı imzalandı.

GALERİ