SIRBİSTAN ADALET AKADEMİSİ İLE TELEKONFERANS

23.06.2022         1556

Türkiye Adalet Akademisi ile Sırbistan Cumhuriyeti Yargı Akademisi, hâkimlerin- savcıların, hâkim ve savcı adaylarının eğitimine yönelik iş birliği çalışmaları ile ilgili çevrimiçi toplantı düzenledi.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ile Sırbistan Adalet Akademisi Başkanı Necad Vujic, karşılıklı iş birliğinin güçlendirilmesi adına fikir alış verişinde bulunarak görüşlerini bildirdi.

ÖZDEMİR: HER KONUDA İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Sırbistan Adalet Akademisi ile çevrimiçi düzenlenen toplantıda, kardeş ülke Sırbistan ile eğitim iş birliği alanında faaliyetlerini sürdürmekten memnuniyet duyacağını belirtti. Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Özdemir; “ Akademi olarak Sırbistan’daki hâkim ve savcı meslektaşlarımızla bir arada olmak, tanışmak ve ortak eğitimler planlamak amacıyla bugün bu online toplantı ile bir araya geldik. Hâkim ve Savcı eğitimleri ile adayların eğitimleri noktasında ortak eğitim faaliyetleri düzenlenmesi amacıyla iş birliği yapma arzusundayız.  Hazırlanan mutabakat metni bizim açımızdan da en önemli konularda ortak bir paydada buluştuğumuzu gösteriyor. Her iki kurumda gerek adayların yetiştirilmesi gerekse hâkimlerin ve savcıların meslek içi eğitimlerinin sürdürülmesinde yetkiye sahip birer kurum. Bizler hem hâkim savcı eğitiminde hem de hâkim adaylarına yönelik eğitimlerde iş birliği yapmaya hazırız. Aday değişimine yönelik de çalışma yürütebiliriz. Avrupa Konseyinin ve Avrupa Birliğine aday olmamızdan kaynaklanan süreçlerde bu platformlar çerçevesinde düzenlenen programlar aracılığı ile de iş birliği yapabiliriz. Sırbistan ile yakın ilişkileri olan bir ülkeyiz. Ortak bir tarihimiz var. Hep birlikte çalışmak için biz her zaman varız. Birlikte planlayacağımız faaliyetlerimiz ile aramızdaki bu süreç daha da güçlenecektir. Her iki ülkemize de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

VUJİC: ORTAK PROJELER GELİŞTİREBİLİRİZ

Sırbistan Adalet Akademisi Başkanı Necad Vujic, Türkiye Adalet Akademisi ile iş birliği sürecinin hâkim ve savcıların eğitimleri hususunda çok faydalı olacağını belirtti. Sırbistan Adalet Akademisi Başkanı Vujic; “Türkiye Adalet Akademisi ile Sırbistan Adalet Akademisi arasında eğitim iş birliği çalışmalarının yürütülmesi amacıyla bugün burada toplandık. Hâkimlerin- Savcıların ve Hâkim-Savcı adaylarının eğitimine ilişkin iş birliği mutabakatı yapılması bizler için son derece önemli. Çünkü sizde olduğu gibi bizim akademimizin de çalışmaları iki başlıkta yürüyor. Biri yeni aday olacaklara yönelik başlangıç eğitimi diğeri de hali hazırda hâkim ve savcılara yönelik devam eden eğitimler. 2016’da Ankara’da bulunan akademinizi ve İstanbul’u ziyaret etmiştik. Ve çok başarılı toplantılar gerçekleştirdik. TİKA ile yaptığımız iş birliği ile de Türkiye’den 290 kişiyi burada geçtiğimiz dönem misafir ettik. Şuna kadar birçok alanda bilgi sağladığımız gibi bundan sonra da tecrübe ve bilgi değişimi yapabileceğimizi,  bu alanlarda da başarı sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıyeten, ortak programlarda geliştirebiliriz Adalet Akademisi ile. Ortak iş birliği geliştirebileceğimiz alanlardan birisi de Avrupa Birliği ile ortak yaptığımız program. Sizde biz de HELP, Avrupa İnsan Hakları hususundaki düzenlenen programlara katıldık. Bu alanlar üzerinden de Türkiye Adalet Akademisi ile çalışmak isteriz. Özellikle de mağdur çocuk ve mağdur kadınlarla ilgili çalışmalarda sizlerle bilgi, deneyim ve uygulamaları paylaşabiliriz. Ayrıca mülteci hukuku, ticaret hukuku alanları ile veri merkezlerine yönelik saldırılar ile ilgili de sizlerin tecrübelerinden faydalanmak bize de büyük fayda sağlayacaktır.” İfadelerine yer verdi.

GALERİ